EEG-Biofeedback

Forma terapii dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi.

EEG – elektroencefalograf, biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne – jest metodą służącą do regulowania czynności bioelektrycznych mózgu w sposób pożądany za pomocą sprzężenia zwrotnego. Trening polega na optymalizacji pracy mózgu. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się aparaturę rejestrującą związane ze stresem procesy fizjologiczne organizmu i uczy się jak samodzielnie wywoływać stan uspokojenia. Pozwala kontrolować procesy zachodzące w organizmie. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio zrelaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w trudnych i stresujących sytuacjach. Jest stosowana dla poprawy pamięci i koncentracji uwagi, wspomaga młodzież i dzieci nadruchliwe i impulsywne. Dostarcza nam informacji zwrotnej o stanie fizjologicznym naszego organizmu. Ćwiczenia sprzężenia zwrotnego uczą jak sprawić by mięśnie uległy rozluźnieniu, a oddech stał się wolniejszy. Trening wykorzystujący biofeedback pozwala zwiększyć szybkość myślenia, poprawia nastrój i samoocenę, a także wpływa pozytywnie na sen, poprawę zdrowia i pokonywanie trudności w uczeniu się.

W trakcie treningu dziecko siedzi w wygodnym fotelu, przed sobą ma monitor komputerowy na którym widzi grę. Niewielki sensor umieszczony na głowie pacjenta rejestruje informacje o funkcjonowaniu mózgu i przesyła je do komputera. Są one w czytelny sposób wyświetlane na ekranie monitora. Dzięki temu osoba trenowana może obserwować pracę własnego mózgu oraz świadomie na nią wpływać. Pacjent otrzymuje na bieżąco informację zwrotną o pracy swoich półkul mózgowych. Szybko uczy się co robić, by wprowadzić go w najbardziej pożądany stan.  Terapeuta widzi to samo w formie graficznej zapisu pracy mózgu (postaci wartości liczbowej fal).

Mózg człowieka wytwarza różne fale elektromagnetyczne odpowiadające różnym rodzajom jego aktywności. W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje niedobór fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności np. dzieci z ADHD mają trudność z opanowaniem emocji i skupieniem uwagi na wykonaniu konkretnego ćwiczenia. Wiedza na temat fal mózgowych- które są pożądane dla koncentracji i stanu relaksu pomaga trenującemu rozpoznać pracę mózgu i tak na nią wpłynąć aby osiągnąć to na czym mu zależy.

Terapia każdego pacjenta jest poprzedzona:

– badaniem eeg,

– wizytą u lekarza neurologa, który wyraża zgodę na prowadzenie treningów.

Od roku szkolnego 2015/ 2016 terapia eeg-biofeedback w naszj placówce jest prowadzona przy pomocy nowego sprzętu INFINITI ProComp2.