Projekt DiverseMind dotyczy neuroróżnorodności  w naszych środowiskach edukacyjnych. W miarę jak nasze szkoły partnerskie coraz częściej spotykają uczniów ze specjalnymi potrzebami — w tym, ale nie wyłącznie, dysleksją, ADHD i autyzmem — staje się oczywiste, że istnieje znaczna luka w świadomości i zrozumieniu wśród ogólnej populacji szkolnej, w tym zarówno rówieśników, jak i ich rodzin. Ci uczniowie przychodzą z wyjątkowymi potrzebami edukacyjnymi, społecznymi i komunikacyjnymi, które, jeśli nie zostaną odpowiednio zaspokojone, mogą nieumyślnie doprowadzić do ich wykluczenia z ważnych zajęć szkolnych i społecznych. Rozpoznanie różnorodności tych potrzeb podkreśla znaczenie wspierania inkluzywnego środowiska edukacyjnego, w którym każdy uczeń czuje się ceniony i wspierany. Podczas gdy nauczyciele edukacji specjalnej posiadają specjalistyczne przeszkolenie, aby sprostać tym potrzebom, rzeczywistość jest taka, że większość doświadczeń szkolnych ucznia ma miejsce w klasie ogólnodostępnej, pod okiem nauczycieli, którzy mogą nie mieć takiego samego poziomu specjalistycznego przeszkolenia. DiverseMind stara się zapobiegać zachowaniom wykluczającym w sytuacjach społecznych związanych z życiem szkolnym, wspierając w ten sposób społeczność.

Rozpoczęliśmy ekscytujący projekt skupiony na integracji w dziedzinie edukacji, organizując pierwsze spotkanie online, w którym wzięli udział wszyscy partnerzy z trzech krajów członkowskich — Hiszpanii, Portugalii i Polski.

Spotkanie to było doskonałą okazją, aby się poznać, poznać twarze i nazwiska oraz krótko przedstawić projekt. Przejrzeliśmy również strukturę organizacyjną i treści, które będziemy rozwijać, a także terminy realizacji każdego elementu.

Jesteśmy pełni energii i entuzjazmu, aby urzeczywistnić ten jednoczący projekt! Kolejnym krokiem będzie nasze pierwsze osobiste spotkanie w pięknym mieście Grenada w grudniu, gdzie położymy podwaliny pod tworzenie treści.

Ruszamy naprzód, współpracując, ponieważ WE ARE ALL THE SAME!!!

Pierwsze spotkanie w naszej szkole z partnerami z Irlandii, Hiszpanii i Polski.