Wycieczka do stadniny koni huculskich w Nielepicach

13 maja w piękny słoneczny poranek uczniowie SP nr 131 udali się na wycieczkę do stadniny koni huculskich w Nielepicach. Nielepice położone są na zachód od Krakowa w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na miejscu uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania pani instruktorki w jaki sposób należy dbać o konie, jak je karmić oraz utrzymać w dobrej kondycji. Punktem kulminacyjnym była przejażdżka pod okiem instruktorki. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty pieczenia chleba ,,od ziarenka do bochenka”. Uczniowie poznali historię wypieku chleba–zapoznali się z dawnymi narzędziami potrzebnymi do mielenia zboża, a następnie samodzielnie wyrabiali ciasto z mąki, wody soli i cukru. Samodzielne wygniatanie ciasta było dla większości ciekawym doświadczeniem. Po wyrobieniu każde z dzieci musiało wywałkować swój kawałek ciasta. Taki gotowy placuszek pan gospodarz kładł na rozgrzany piec, a dzieci z niecierpliwością czekały na jego konsumpcję podziwiając piękno otaczającej przyrody oraz wygrzewające się w majowym słońcu śliczne kotki. Po zakończonych warsztatach czekała na nas jeszcze jedna atrakcja- pieczenie kiełbasek do czego wszyscy przystąpili z ochotą bo nasze żołądki domagały się posiłku. Do Krakowa wróciliśmy wysmagani słońcem, troszkę zmęczeni ale z uśmiechem od ucha do ucha oraz nowymi marzeniami kolejnych wycieczek.

Opracowanie: Katarzyna Kaganek-Bułat