#Zostań w domu i oglądaj online

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
wiemy, że dla nas wszystkich kwarantanna i izolacja z powodu kwarantanny to bardzo trudne wyzwanie.  W tym wyjątkowym okresie musimy zadbać o mądre zaplanowanie czasu.
Dzisiaj proponujemy skorzystać z  serwisów edukacyjnych, programów telewizyjnych i portali streamingowych.

Przejrzeliśmy  najciekawsze internetowe źródła wiedzy, które mogą pomóc w domowej edukacji. Bardzo wiele z nich zostało przygotowane zgodnie z podstawą programową. Korzystanie  z nich jest bezpłatne, ale część wymaga od użytkowników rejestracji.

• epodreczniki.pl
    Serwis dla dzieci i młodzieży zawierający materiały edukacyjne z większości przedmiotów. Do każdego tematu udostępniony jest film pozwalający usystematyzować wiedzę oraz ćwiczenia dotyczące poruszanych w filmie zagadnień i słowniczek z wyjaśniający najważniejsze hasła.
  • matzoo.pl
    Matematyczne ZOO.Tutaj dzieci rozwiązują zadania matematyczne bez rejestracji, wystarczy wybrać klasę i zagadnienia, których mają te zadania dotyczyć. Prosto, intuicyjnie, z możliwością sprawdzenia poprawności odpowiedzi.
  • pistacja.tv
    Filmy pozwalające lepiej pojąć matematykę oraz plansze z podsumowaniem najważniejszych zasad. Wszystko można obejrzeć w serwisie albo pobrać na komputer. Pomoc zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy chcieliby sobie co nieco przypomnieć. Proste, intuicyjne wyszukiwanie poprzez słowa kluczowe. Brak konieczności rejestracji.
  • pisupisu.pl
    Nauka pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii.
  • legalnakultura.pl
    Sprawdzone materiały pomocne przy odrabianiu plac domowych, przygotowaniu referatów, prezentacji, itp.

Warto również zajrzeć i przeszukać  ofertę najpopularniejszych portali streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO. To idealny czas aby nadrobić zaległości w filmowych klasykach albo włączyć produkcje edukacyjne. Szczególnie polecamy „Było sobie życie” oraz „Spytaj mądroboty” dla mniejszych dzieci, a dla starszych „Naszą planetę”, „Ziemię nocą” oraz „Dzieciaki móżdżaki” – wszystkie seriale dostępne na Netflixie.

A najpiękniejsze klasyczne bajki Disneya znajdziecie W ofercie HBO GO. Do obejrzenia jest „Król Lew”, „Piękna i Bestia”, „Aladyn” a także „Kraina Lodu”,  „Toy Story 3”, „Potwory i spółka”, „Gdzie jest Nemo”, „Ratatuj” i wiele, wiele innych.

Oprócz serwisów streamingowych warto zajrzeć na portale vod.tvp.pl, playpuls.pl  czy player.pl, które również oferują bogatą ofertę programów i animacji dla dzieci i młodzieży.

I to nie jedyne możliwości. Naukowcy, popularyzatorzy i naukowcy youtuberzy prowadzą wykłady, interaktywne eksperymenty i rozmowy w ramach kanału „Projekt Alpha” na Youtube. Swój udział potwierdzili naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki (laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019) oraz naukowcy zajmujący się na co dzień nie tylko pracą naukową, ale także popularyzacją.

Dzieci mogą również skorzystać z akcji Grarantanna, prowadzonej wspólne przez Ministerstwo Cyfryzacji i m. in. Fundację Teatrikon. Poza quizami, kursem robienia gier czy tworzeniem światów w Minecraftcie można też zagrać online w RPG.

Natomiast dla młodzież starszej proponujemy akcję #ZostanWDomuRobGry. To ogólnopolski konkurs dla programistów. Przedstawiciele największych polskich firm komputerowych z tej okazji podpowiedzą jak tworzyć gry komputerowe.