#Zostań w domu i prowadź dziennik

Drodzy Uczniowie,
Scott Kelly, który niemal rok spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się z czytelnikami „The New York Times” swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi społecznej izolacji.

Astronauta NASA w trzech punktach radzi, jak przetrwać okres kwarantanny:
1. Plan dnia
2. Kontakt z bliskimi
3. Prowadzenie dziennika

A jak wiesz, najważniejsza relacja w Twoim życiu, to relacja z samym sobą, dlatego dzisiaj chcemy zachęcić Cię do prowadzenia dziennika.

Dlaczego warto pisać dziennik
Przenoszenie swoich myśli na papier może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie – poprawić jego jakość i sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi. Co więcej, jak dowodzą badania, prowadzenie dziennika zmniejsza stres i buduje siłę psychiczną. Pisanie pozwala przyjrzeć się swoim emocjom i uczuciom. Zdarza się, że jesteśmy zdenerwowani, smutni, ale nie do końca wiemy dlaczego. Przelanie myśli na papier i nazwanie emocji (szczególnie tych negatywnych) sprawia także, że oczyszczamy umysł, wyciszamy się. Amerykańscy badacze dowodzą, że pisanie dziennika jest dobre nie tylko dla duszy, ale także dla ciała. Odkryli oni, że ludzie, którzy piszą o swoich najgłębszych myślach i uczuciach związanych z przykrymi wydarzeniami mają silniejszą odporność oraz bywają u lekarza o połowę rzadziej niż inni.  Dziennik to taki najlepszy przyjaciel, dostępny całodobowo, który nie przerywa, nie ocenia, nie krytykuje, tylko słucha.

Pisanie dziennika – jak się za to zabrać

Polecamy tradycyjną formę przelania myśli na papier, czyli gruby notatnik i długopis. Pamiętajcie o datach przy każdym wpisie, bądźcie konsekwentni i wytrwali.

A dla młodszych dzieci proponujemy gotowy do wydruku szablon przygotowany przez Katarzynę Adamiak  Dziennik z czasu kwarantanny

O czym pisać w dzienniku

O czym tylko marzysz. O czym tylko pomyślisz. Co wydarzyło się się w ciągu dnia. Co ma dla Ciebie szczególne znaczenie. O wszystkim i o niczym. O czym tylko chcesz…

Zachęcamy Cię do rozbudowy dziennika według własnych pomysłów, Twoja wyobraźnia może sprawić, że będzie jeszcze bogatszy i ciekawszy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest