#Zostań w domu i zachowaj spokój

Obecna pandemia to całkowicie nowa sytuacja. Wymuszone nią zmiany, izolacja, poczucie zagrożenia, a także obawy o przyszłość niewątpliwie wpływają na psychikę każdego z nas. Specjaliści podkreślają, że to, jak będziemy znosić ograniczenia zależy od nas samych, a przede wszystkim od tego, jakie znaczenie nadamy temu faktowi. Przymus izolacji można potraktować jako wyzwanie, by zrobić coś dobrego, pozytywnego i pożądanego.
Lęk, jaki wywołuje w nas koronawirus sprawia, że większość czasu szukamy informacji na jego temat i z zapartym tchem śledzimy medialne doniesienia o kolejnych zachorowaniach. To działa na naszą wyobraźnię i wzmacnia lęk. Nawet osoby, które na co dzień nie odczuwają lęku, w obecnej sytuacji doświadczają go bardzo wyraźnie. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z praktycznymi wskazówkami na temat sposobów ochrony zdrowia psychicznego.

Wiele cennych informacji można znaleźć w Strefie Psyche Uniwersytetu SWPS:

Wpływ epidemii koronawirusa na emocje i zachowania Polaków.
Koronawirus: jak wspierać osoby starsze w czasie epidemii.
Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?
Koronawirus a kryzysy w rodzinie: przemoc i współuzależnienie.
Koronawirus: jak zachować motywację w czterech ścianach?
Koronawirus: jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Koronawirus. Jak się czujesz? Porozmawiajmy o emocjach.
Koronawirus a związki: jak wspólnie przetrwać ten trudny czas?
Koronawirus: jak rozmawiać z dziećmi i wspierać je w tym czasie?
Koronawirus: błędy poznawcze, teorie spiskowe i manipulatorzy.
Koronawirus: jak skutecznie się uczyć w domu?

Również portal gov.pl przygotował porady dotyczące ochrony zdrowia psychicznego:

10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii.
Ochrona zdrowia psychicznego w kwarantannie.
Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Osoby doświadczające zaburzeń psychicznych lub uzależnień.

Kolejnym ciekawym materiałem jest zbiór krótkich filmów (ok. 10 minut każdy) „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii” na kanale Akademii NFZ, w których poruszane są m.in. tematy związane z lękiem, izolacją, obniżeniem nastroju, społeczną odpowiedzialnością.

Natomiast na stronie niepełnosprawni i gov.pl znajdziemy informacje, gdzie szukać pomocy w przypadku pogorszenia stanu psychicznego.