#Zostań w domu i bądź bezpieczny

Drodzy Rodzice,
w obecnej sytuacji, kiedy Wasze dzieci częściej korzystają z Internetu, warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę i przypomnieć najważniejsze informacje.

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z KOMPUTERA I INTERNETU.

  1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
  2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
  3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
  4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.
  5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
  6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!
  7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program e-mailowy. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.
  8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI. Znaki PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Wskazują one kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16, 18 i dostarczają informacji o treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich.
  9. Współpracuj ze szkołą swojego dziecka.
  10. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.Dzieci są szczególnie narażone na zagrożenia ze strony Internetu.  Rozmowa i edukacja zawsze są najlepszymi sposobami na uchronienie dziecka przed zagrożeniami w sieci. W dzisiejszych czasach obecność dziecka w sieci jest nieunikniona, dlatego uświadamianie dziecka na temat potencjalnych zagrożeń jest najlepszym rozwiązaniem.

    Krzywda wyrządzona dziecku w wirtualnym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera. Zróbmy wszystko, aby  zapewnić bezpieczeństwo w Internecie.

    Prezentacja bezpieczny internet

    PRZYDATNE LINKI

    Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

    Kampania „Dziecko w Sieci” to działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Więcej o samej kampanii oraz wiele pożytecznych porad dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników w sieci można znaleźć na stronie: http://www.dzieckowsieci.pl

    Dzieci mogą wziąć udział w kursie na temat bezpieczeństwa w sieci, śledząc internetowe przygody Sieciaków:
    http://www.sieciaki.pl

    Kluczem do bezpiecznego serfowania po Internecie jest wiedza – powinniście Państwo wiedzieć, jakie ryzyko niesie ze sobą korzystanie z sieci oraz jak możecie chronić przed nim siebie i dziecko. Więcej informacji znajdziecie na stronie:
    https://www.saferinternet.pl
    https://akademia.nask.pl

    Gdybyście w czasie serfowania napotkali treści, które mogą być niezgodne z prawem, możecie to zgłosić pod adresem:
    https://www.dyzurnet.pl

    Helpline to projekt, w ramach którego świadczona jest pomoc w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie:
    https://www.helpline.org.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest